Niezależny doradca finansowy - prawda czy mit?

2012-09-21

Czy możliwe jest bycie niezależnym w przypadku doradców finansowych? Klienci niejednokrotnie zadają sobie tego typu pytania. Eksperci z Kancelarii Finansowej Tritum Group twierdzą, że wszystko zależy od podejścia do klienta i od doświadczenia doradcy.

W ostatnim czasie często podnosi się temat niezależności doradców finansowych. Samo użycie sformułowania „niezależny” budzi kontrowersje. W naszym odczuciu, niezależny doradca korzysta z ofert co najmniej dwudziestu banków, przedstawia klientowi do wyboru oferty z co najmniej pięciu czy sześciu wyselekcjonowanych banków spełniających wymagania klienta i zabezpieczających jego potrzeby, i co najważniejsze, to klient decyduje, gdzie chce złożyć wniosek. Wybór odpowiedniego produktu finansowego, czy to na zrealizowanie inwestycji, czy na zakup wymarzonego mieszkania, musi być przemyślany, wszak zobowiązanie z bankiem podpisujemy na nawet 30 lat. Czy jednak tacy pośrednicy istnieją?

Niezależność jest nieodłącznym elementem tych pośredników, dla których kodeks etyki, a co za tym idzie wybór najlepszej oferty dla Klienta, jest na pierwszym miejscu. Do momentu, kiedy doradca ma najwyższe wynagrodzenie z jednego banku, Klient nie będzie wierzył w to, że przedstawione mu oferty i informacje są dla niego korzystne, a co najważniejsze, że przedstawiona oferta jest najlepszą ofertą na rynku, jaką może otrzymać. Może zamiast zastanawiać się nad określaniem firm doradczych jako niezależne, ważniejsze byłoby skupienie się na tym czy dany pośrednik jest powiązany kapitałowo z instytucjami finansowymi, których produkty sprzedaje?

Pojawiają się również opinie, że doradcy mogą być niezależni, bez względu na to skąd pochodzi prowizja stanowiąca wynagrodzenie pośrednika – W przypadku etycznych doradców z doświadczeniem taki problem nie występuje. Każdy profesjonalista zdaje sobie sprawę, że w tym zawodzie najważniejsze jest zaufanie Klientów, dlatego tak ważne jest wprowadzenie certyfikacji doradców, potwierdzających nie tylko ekspercki poziom wiedzy, ale również etyczną postawę. Dzięki temu każdy Klient będzie mógł odróżnić profesjonalnego pośrednika od tego, który tylko do takiego aspiruje – mówi Marcin Suchocki, Prezes Kancelarii Finansowej Tritum Group, będącej członkiem Stowarzyszenia Klaster Finansowy oraz KPF (Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych), która uhonorowała Kancelarię Finansową Tritum Group certyfikatem potwierdzającym akceptowanie zobowiązań, wynikających z przyjętych Zasad Dobrych Praktyk.

Większość istniejących na rynku certyfikatów, to certyfikaty dla doradców inwestycyjnych. Obecnie nie ma certyfikatów dla doradców z zakresu kredytów hipotecznych czy z zakresu kredytów firmowych. Na rynku polskim powstają jednak inicjatywy, które chcą to zmienić. Jedną z nich jest Klaster Finansowy, który nie tylko dąży do regulacji zawodu doradcy finansowego, ale również do zwiększenia świadomości społecznej w zakresie produktów i usług dostępnych na rynku finansowym. Niestety, większość klientów nadal nie wie bądź nie zwraca uwagi na to, co podpisuje. Najczęściej skupiają się tylko na wyborze nieruchomości, bagatelizując jednocześnie kwestie finansowe. Jeśli nawet posiadają jakąś wiedzę, często nie rozumieją treści podpisywanych umów, a trzeba pamiętać, że zobowiązanie na które się decydują jest zawierane najczęściej na okres 30 lat. Jeżeli skorzystamy z usług profesjonalnego doradcy finansowego, będziemy mieli pewność, że uzyskamy odpowiednią wiedzę oraz pomoc w zrozumieniu treści i warunków nie tylko oferty, ale także umowy. Wówczas konsultacje z certyfikowanym doradcą z eksperckim poziomem wiedzy, byłyby jak konsultacje z prawnikiem, który również posiada specjalistyczną wiedzę. Skorzystają na tym potencjalni Klienci, którzy zdobędą pewność, że czynności wykonywane przez doradcę są działaniami nakierowanymi na Klienta. Skoro prawnicy pobierają opłaty za konsultacje i doradztwo, dlaczego usług oferowanych przez doradców finansowych nie mielibyśmy podnieść do tej prestiżowej rangi? Przecież to osoby, które wspomagają nas swoja wiedzą i doświadczeniem przy ważnych życiowych decyzjach.

Najważniejsze jednak w kwestii niezależnych doradców, wydaje się być pytanie: „Jak znaleźć niezależnego doradcę?” Przede wszystkim należy szukać poprzez rekomendacje. Świadomość, że naszego doradcę poleciła osoba, która wcześniej skorzystała z jego usług, zwiększa nasze zaufanie do pośrednika. Warto również spotkać się z kilkoma doradcami i dopiero podjąć decyzję, którego z nich wybrać. Profesjonalizm i wiedza doradcy sprawią, że będzie on chętniej polecany, a informacje o jego profesjonalizmie będą przekazywane innym osobom, poszukującym odpowiedniego pośrednika finansowego. Jest to również sygnał, że wśród wielu biur oferujących usługi pośrednictwa finansowego, istnieją te niezależne, oferujące produkty finansowe wielu banków, niepowiązane kapitałowo z żadną instytucją finansową, kierujące się dobrem klienta, otwarcie pokazujące wszystkie plusy i minusy każdej z ofert i wspierające klientów w podejmowaniu ostatecznych decyzji.

Temat doradców finansowych będzie jeszcze powracał, gdyż w tej kwestii jest wiele do zrobienia. Jedno jest pewne, czeka nas dużo zmian. Wszystko po to, aby zawód doradcy czy eksperta finansowego mógł cieszyć się zaufaniem publicznym i być uznawany za prestiżowy.